...dan pakt uw campingvakantie goed uit!

De bouwwerken in de binnenstad van La Rochelle


Onder de regering van de Zonnekoning werd weer een vestingwerk rond de stad gebouwd, nu door de bekende Franse vestingbouwer Sebastian Le Prieste, alias Vauban. Deze muren hebben er tot 1913 gestaan.

Tegenover de oude haven zien we de toren van La Grosse Horloge, waarvan de poort vanaf de haven naar het stadscentrum voert. Het is een gotische toren. De koepel met lantaarn en de klokkentoren met de pilasters zijn in de 18e eeuw op en tegen de toren geplaatst. In de binnenstad vinden we tal van huizen uit de Middeleeuwen, de Renaissance en de 18e eeuw. Huizen van reders en kooplieden, talloze arcaden (La Rochelle is de stad met de meeste arcadegalerijen in Frankrijk) en musea.

In de straat achter de Tour de la Grosse Horloge (de Rue du Palais) staat aan de linkerkant het Hôtel de la Bourse (het beursgebouw), waarvan de gevel op de binnenplaats is versierd met achterstevens van schepen. Sinds 1760 is hierin de Kamer van Koophandel gevestigd. Het is een typisch 18e eeuws gebouw bestaande uit twee vleugels met daartussen zuilen. Vanwege de harmonische bouwstijl wordt het beschouwd als een van de mooist afgewerkte monumenten van La Rochelle.

Een klein stukje verderop zien we het Gerechtshof (Le Palais de Justice). De gevel is in classicistische stijl, met Corinthische zuilen, die vanaf de grond tot aan het kroonwerk uit een stuk zijn opgebouwd.

De kathedraal van St. Louis is sober en streng van opzet, in een zuivere classicistische stijl. Vroeger lag hier de Bartholomeuskerk, die tijdens de godsdienstoorlogen verwoest is. Binnen in de kerk zijn enorme schilderijen te bezichtigen. In een kapel links ziet men ex-voto's van zeelieden, die door hun eenvoud een contrast vormen met de ingewikkelde schilderijen.

Het Hôtel de Ville, het stadhuis, waar we de binnenplaats bezoeken, is een juweel.
De buitenzijde wordt gevormd door een gotische versterking uit de 15e eeuw, voorzien van twee torens. Het dient meer ter verfraaiing dan ter verdediging, want het ziet er niet al te sterk, maar wel heel mooi uit.

Door de flamboyant gotische poort komen we op het binnenhof. Daar vindt men van links naar rechts een elegant renaissancepaviljoen, de hoofdgevel uit de tijd van Henri IV en een monumentale trap van zeldzame schoonheid. Boven op de trap staat een beeldje van Henri IV.


De hoofdgevel is gebouwd in Italiaanse stijl en wordt ondersteund door een arcade met dikke zuilen. Het plafond daarvan bestaat uit cassettes. Overal ziet u de monogrammen van Henri IV en Maria de Medici. Boven de arcaden zijn nissen aangebracht met daarin de beelden van de vier hoofddeugden: voorzichtigheid, rechtvaardigheid, sterkte en matigheid. In het interieur kan de werkkamer van de standvastige burgemeester Jean Guiton bezichtigd worden. Overal in het stadhuis zijn afbeeldingen te vinden van het beleg van de stad.

Église St. Sauveur, waarvan alleen de toren dateert van voor de godsdienstoorlogen. Het hedendaagse gebouw (18e eeuw) is eenvoudig qua stijl. Het heeft een charmant rib- en puntbooggewelf.

La Rochelle kent vele musea, die uiteenlopende onderwerpen ter bezichtiging bieden.