Bij het bekende Provençaalse stadje Salon zijn in de omgeving vele bezienswaardigheden: Les Baux de Provence, St. Remy, Aix, Arles, Marseille, Avignon. Vele monumenten daar herinneren ons aan Grieken en Romeinen, die hier handel dreven of de streek bezetten. De sporen van die volkeren zullen we ook steeds opnieuw aantreffen op de twee eilanden Corsica en Sardinië.
Zoals uit de namen blijkt, bevinden we ons hier in de Provence. Feitelijk is de naam wat misleidend: de Provence is geen provincie, zoals Friesland, Zeeland of Drenthe. Nee, de Provence is een regio, zoals Bretagne of Normandië. Die regio's, 'les régions', herinneren ons dikwijls aan de middeleeuwse structuur van Frankrijk, toen dit koninkrijk mede bestuurd werd door allerlei graven en hertogen, die soms machtiger waren dan de koning zelf.
Nu worden die regio's wat in ere hersteld - er zijn zelfs regionale parlementen, maar tijdens de Franse Revolutie in 1789 wilde men snel de oude structuren vergeten. Die grote gebieden werden verdeeld in departementen, onze provincies, met aan het hoofd een prefect. Ze kregen allemaal de naam van een rivier of van één of ander aardrijkskundig fenomeen: de Creuse, Haute Vienne, Alpes Maritimes.
En aangezien men alles sterk geordend en gestructureerd wilde zien - men spreekt van de Jacobijnse staat - werden die departementen alfabetisch gerangschikt en kregen ze een nummer: Gironde (Bordeaux) 33, Seine (Parijs) 75, Haute Vienne (Limoges) 87. Dit zijn ook de eindcijfers, die je op de nummerplaten van de auto's ziet. Zo kun je altijd weten waar de autobestuurder vandaan komt, uit welk departement althans.
Salon ligt in het departement Bouches-du-Rhône, de monding van de Rhône-rivier (nummer 13). Dit fenomeen bepaalt ook het uitzicht van de streek. Aan de rand van de Camargue, rijzen langzaam de bergen, o.a. Les Alpilles. Daarvandaan komt ook het vele water dat voor de bevloeiing aangewend wordt en zo de streek vruchtbaar maakt. Nu wordt het water, benut om alles groen te houden en wat in de grond sijpelt, wordt later weer opgepompt om de omliggende steden van drinkwater te voorzien.
Nostradamus, de beroemde 16e-eeuwse astroloog en geneesheer, die een tijd aan het hof van de beruchte Cathérine de Medici verbleef, werd in deze streek geboren en stierf in Salon.
Of hij ooit hier op het domein is geweest, is niet bekend, maar het is wel goed mogelijk, zelfs waarschijnlijk.